pamjet
Ura e Arqipeshkvit në Paris
5
Ura e vogël e Arqipeshkvit prej guri (Le pont de l'Archevêché) lidh brigjet e kanalit Seine, i cili ndan ishullin Cité nga bregu i majtë i qytetit.
INFO-MANIAK
teatrot
Teatri Marais në Paris
4
Teatri parizian më i vjetër dhe në të njëjtën kohë shumë i ri Marais (Théâtre du Marais) me tradita shumëshekullore të aktrimit ndodhet brenda kufijve të historisë.
INFO-MANIAK
teatrot
Teatri Busol në Paris
8
Théâtre la Boussole ndodhet në zemër të qarkut të 10-të të Parisit në një zonë shumë tërheqëse, kozmopolite Gare du Nord me lidhje të shkëlqyera transporti.
INFO-MANIAK
teatrot
Teatri francez në Paris
8
Që në mesjetë, fillon historia e teatrit të Francës (Comédie-Française / Théâtre-Français). Në fillim, këto ishin shfaqje me tema fetare.
INFO-MANIAK
pamjet
Kisha e Notre Dame de Hauteuil në Paris
11
Kisha Katolike e Notre-Dame-de-Auteuil (Église Notre-Dame d'Auteuil) ndodhet në majë të një kodre të vogël në rrethin e 16-të të Parisit. Vitet e fundit, aktuale
INFO-MANIAK
pamjet
Ura Carruzel në Paris
12
Shekulli i 19-të solli një bum të vërtetë ndërtimi në Paris: harqe triumfale, bulevarde, ndërtesa të reja dhe, natyrisht, ura. Në fund të fundit, Parisi është përhapur në të dy brigjet
INFO-MANIAK
teatrot
Teatri Marigny në Paris
13
Teatri Marigny ndodhet në Place Marigny pranë Champs-Elysées dhe shumë atraksioneve të qendrës historike të Parisit.
INFO-MANIAK
pamjet
Kompozim skulpturor "Mbrojtja e Parisit"
19
Kompozimi skulpturor "Paris Defense" (La Défense de Paris) u ngrit në periferi perëndimore të kryeqytetit francez në kujtim të ushtarakëve të vdekur dhe humbjeve.
INFO-MANIAK
pamjet
Statuja e Louis XIII në Paris
23
Ndër pamjet jo më të lavdëruara, por më të rëndësishme të Parisit janë monumentet kushtuar figurave të ndryshme historike. Statuja e Louis XIII
INFO-MANIAK
teatrot
Teatri i Champs-Elysées në Paris
43
Ndërtesa e Teatrit Champs-Elysées (Théâtre des Champs-Elysées) u porosit nga impresario Gabriel Astruc në 1911-1913. Projektuar për të
INFO-MANIAK
teatrot
Teatri Yuchet në Paris
45
Në një nga vendet më interesante të Parisit, në lagjen Latine studentore, në Rue Huchet, ka gjetur shtëpinë teatri më i vogël në Francë, Théâtre de la Huchette.
INFO-MANIAK
pamjet
Statuja e Dalidës në Paris
53
Busti i Dalidës (Statuja e Dalidës) ngrihet në një shesh të vogël me emrin e këngëtares, jo shumë larg qendrës së kryeqytetit të Francës, në rrugët e pasme në kodrën e Montmartre.
INFO-MANIAK
pamjet
Pont Royal në Paris
50
Urat pariziane janë struktura arkitekturore mjaft "të reja". Shumica e tyre janë pak më shumë se 100 vjeç, ose edhe më pak. Por këtu janë tre prej tyre që mund të mburren
INFO-MANIAK
Muzetë dhe galeritë
Piramida e Luvrit në Paris
77
Në fund të shekullit të 20-të, në territorin e Luvrit u shfaq një ndërtesë e re, e cila tashmë është bërë një tërheqje e plotë e Parisit - Piramida e Luvrit. President në vitet 1980
INFO-MANIAK
pamjet
Park La Villette në Paris
90
Nëse vini me fëmijë, ose nuk dini si ta kaloni kohën e lirë në mënyrë të dobishme, mos ngurroni të shkoni në Parkun La Villette, ku do të keni një mundësi unike
INFO-MANIAK
Vendet dhe qytetet
Melun - një periferi e Parisit
62
Qyteti kryesor i departamentit të Seine-et-Marne Melun (Melun) ndodhet 45 km në juglindje të Parisit në skajin verior të pyllit të Fontainebleau. Melun në të largëtat dhe të fundit
INFO-MANIAK
Vendet dhe qytetet
Fontainebleau - një periferi e Parisit
65
Pasi të keni shijuar Parisin elegant dhe plot gjallëri, duhet patjetër t'i bashkoheni 11 milionë adhuruesve të bukurisë së qetë që çdo vit vizitojnë të voglat.
INFO-MANIAK
pamjet
Place de Clichy në Paris
65
Sheshi Clichy (La place de Clichy) ndodhet në shpatin jugor të kodrës Montmartre në pikën e kontaktit midis kufijve të lagjeve 8, 9, 17 dhe 18 të Parisit, i rrethuar nga lagje.
INFO-MANIAK
pamjet
Esplanade e Shtëpisë së Invalidëve (L'esplanade des Invalides) në Paris
71
Një nga hapësirat e hapura më të gjera në Paris, esplanada e Invalidëve (L'esplanade des Invalides) ndodhet midis fasadës veriore të këtij monumenti.
INFO-MANIAK
pamjet
Place de la Croix du Trahoir në Paris
56
Croix du Travea e lashtë (La place de la Croix du Trahoir) u shfaq në hartën e Parisit në mesjetën e vonë. Ndodhet ne kryqezimin
INFO-MANIAK
pamjet
Sheshi i Shteteve të Bashkuara (Place des Etats-Unis) në Paris
52
Sheshi i Shteteve të Bashkuara (Place des Etats-Unis) u formua në 1866 midis rrugës Dumont d'Urville dhe Jena Avenue në vendin e cisternave në të cilat
INFO-MANIAK
pamjet
Sheshi i gjeneralit Valhubert (La Place Valhubert) në Paris
62
Place General J. M. Valhubert (La Place Valhubert) ndodhet në kryqëzimin e lagjeve 5 dhe 13 të Parisit përballë Pont Austerlitz në bregun e majtë të Seine.
INFO-MANIAK
pamjet
Place de la Porte-Maillot në Paris
61
Sheshi i madh Porte Maillot ndodhet në qendër të rrethrrotullimit midis bulevardeve Pershing, Gouvienne-Saint-Cyr, Admiral Bruhat, Pereira dhe rrugëve Neuilly.
INFO-MANIAK
pamjet
Vendi Dauphine në Paris
56
Në lagjen e parë të Parisit ka shumë pamje historike dhe arkitekturore që meritojnë vëmendje të veçantë. Midis tyre është zona
INFO-MANIAK
pamjet
Beteja e Stalingradit (Place de la Bataille-de-Stalingrad) në Paris
52
Sheshi i Betejës së Stalingradit (Place de la Bataille-de-Stalingrad) ndodhet në kryqëzimin e kufijve të distrikteve 10 dhe 19 të Parisit pranë lagjeve të La Villette (Le quartier
INFO-MANIAK
pamjet
Place du Châtelet në Paris
54
Sheshi Chatelet (Place du Châtelet) ia vlen t'i kushtohet vëmendje gjatë një turneu në Paris, veçanërisht pasi ndodhet në kryqëzimin e rrugëve të ndryshme turistike.
INFO-MANIAK
pamjet
Place des Victoires në Paris
57
Place des Victoires u themelua në vitin 1686, kur Luigji XIV sundoi vendin. Pas fitores në Luftën Holandeze, Marshall François
INFO-MANIAK
pamjet
Bazilika Sacré-Coeur (Basilique du Sacré-Cœur) në Paris
55
Bazilika e Sacré-Coeur (Basilique du Sacré-Cœur) ndodhet në mënyrë madhështore në kodrën Montmarte me pamje nga Parisi. Katedralja e bardhë si bora është kaq harmonike
INFO-MANIAK
pamjet
Varrezat Père Lachaise (Cimetière du Père Lachaise) në Paris
54
Varrezat e Pere Lachaise (Cimetière du Père Lachaise) janë një nga atraksionet kryesore të Parisit. E vendosur në pjesën lindore të qytetit, është më shumë
INFO-MANIAK
Vendpushimet e skive
Resorti i skive Les Menuires në Francë
59
pika më e lartë: 2 m; Pika e ulët: 850 m; Gjatësia e shtigjeve: 1 km; Kategoritë e vështirësisë dhe numri i vrapimeve: 450 të zeza, 160 të kuqe, 8 blu, 22 jeshile;
INFO-MANIAK
Vendpushimet e skive
Resorti i skive Aquariaz në Francë
55
Pika më e lartë: 2 m Lartësia mesatare: 466 m Gjatësia e shtigjeve: 1 km Kategoritë e vështirësisë dhe numri i shtigjeve: e zezë - 100, e kuqe - 150, blu - 6, jeshile
INFO-MANIAK
Vendet dhe qytetet
Suresnes - një periferi e Parisit
56
Suresnes është një komunë në departamentin Hauts-de-Seine të rajonit Île-de-France, vetëm 9 km nga qendra e Parisit. Ndodhet në perëndim të kryeqytetit dhe kufizohet
INFO-MANIAK
Vendet dhe qytetet
Brandis nad Labem në Republikën Çeke
58
Na pëlqen shumë të eksplorojmë periferitë e Pragës dhe një ditë të bukur maji shkuam në Brandýs nad Labem. Ne ndajmë përshtypjet tona dhe të ndritshme
INFO-MANIAK
pamjet
Ura Charles de Gaulle (Pont Charles de Gaulle) në Paris
57
Interesante në aspektin arkitektonik, e ngjashme me krahun e një aeroplani, ura e 37-të e Parisit - ura e Charles de Gaulle - lidh stacionet Austerlitz dhe Lyon.
INFO-MANIAK
pamjet
Pont des Invalides në Paris
52
Pont des Invalides ndodhet midis dy urave të Parisit - Pont Alexandre 3 dhe Pont Alma. Ura është një strukturë me katër harqe, dy harqe prej të cilave
INFO-MANIAK
pamjet
Ura Bercy (Pont de Bercy) në Paris
73
Në pjesën lindore të Parisit është një nga pikat më origjinale të qytetit - ura Bercy (Pont de Bercy). Urë me dy nivele që i ngjan një ujësjellësi romak
INFO-MANIAK
teatrot
Teatri Hébertot (Le théâtre Hébertot) në Paris
55
Teatri privat Heberto është një nga sallat më të bukura të teatrit në Paris me pothuajse 200 vjet histori. Karakterizohet gjithmonë nga guximi dhe prirjet novatore
INFO-MANIAK
teatrot
Teatri i kukullave Guignol (Guignol de Paris Theatre) në Paris
52
Teatrot e kukullave Guignol de Paris Theatre të vendosura në rrethe të ndryshme të Parisit të Madh vazhdojnë traditën e shfaqjes origjinale të kukullave
INFO-MANIAK
pamjet
Sainte-Chapelle në Paris
53
Në qendrën historike të Parisit, në ishullin e qytetit, ndodhet një nga monumentet më të bukura të arkitekturës gotike - Sainte-Chapelle (Kapela e Shenjtë).
INFO-MANIAK
pamjet
Katedralja e Notre Dame de Paris në Paris
62
Një vend me "fuqi të pabesueshme" - kështu e quajnë katedralja udhërrëfyesit parizianë, të cilët i njohin njerëzit me historinë dhe arkitekturën e saj. Notre Dame viziton çdo vit
INFO-MANIAK
Vendet dhe qytetet
Boulogne-Billancourt - një periferi e Parisit
63
Periferi më i madh i Parisit dhe një nga komunat më të zhvilluara të rajonit Boulogne-Billancourt ndodhet 8 km në perëndim të qendrës së kryeqytetit.
INFO-MANIAK
Vendet dhe qytetet
Étampes - një periferi e Parisit
60
Qendra e nënprefekturës dhe ish-kryeqyteti i dukatit, qyteti Étampes, ndodhet 48 km në jugperëndim të Parisit në departamentin Essones. Vështrim historik Një
INFO-MANIAK
Vendet dhe qytetet
Noisy-le-Sec - një periferi e Parisit
56
Periferi lindor i Parisit, Noisy-le-Sec, ndodhet në një distancë prej pak më shumë se 9 km nga kryeqyteti në pllajën Romainville. Bashkia është pjesë e
INFO-MANIAK
Vendet dhe qytetet
Rambuje - një periferi e Parisit
57
Rambuje është një komunë në departamentin Yvelines në jug të rajonit Île-de-France. Qendra e nënprefekturës me të njëjtin emër ndodhet 78 km larg Parisit.
INFO-MANIAK
Vendet dhe qytetet
Dourdan - një periferi e Parisit
56
Dourdan është një komunë në departamentin Essonnes në juglindje të rajonit Ile-de-France, 44 km nga Parisi. Digresioni historik Durdan, i cili ishte i destinuar të
INFO-MANIAK
Vendet dhe qytetet
Clichy-sous-Bois - një periferi e Parisit
55
Clichy-sous-Bois është një komunë me një popullsi prej 28 mijë njerëz 16 km larg Parisit në departamentin veri-lindor të rajonit Ile-de-France të Seine-Saint-Denis.
INFO-MANIAK
Vendet dhe qytetet
Periferi e Parisit Clichy-la-Garenne
57
Qendra administrative e kantonit dhe e komunës Clichy-la-Garenne (Clichy-la-Garenne) ndodhet 9 km në veriperëndim të qendrës së Parisit në departamentin Hauts-de-Seine.
INFO-MANIAK
teatrot
Teatri Odeon (Théâtre de l'Odéon) në Paris
51
Teatri Odeon (Théâtre de l'Odéon) është një nga tre teatrot që mban titullin e nderit të Teatrit të Evropës së bashku me Piccolo të Milanos dhe Teatrin e Dramës Maly të Moskës.
INFO-MANIAK
pamjet
Sheshi Diaghilev (La vend Diaghilev) në Paris
57
Sheshi Diaghilev (La place Diaghilev), i quajtur sipas impresarios së baletit dhe organizatorit të "Stinëve Ruse" S. Diaghilev (1872-1929) ndodhet në rrethin e 9-të të Parisit.
INFO-MANIAK
pamjet
Place de Ville (La place de l'Hôtel-de-Ville - Esplanade de la Libération) në Paris
63
Place Hotel de Ville ndodhet në lagjen e 4-të të Parisit në brigjet e Seine përballë Bashkisë. Deri në vitin 1803 quhej Sheshi Greve.
INFO-MANIAK
pamjet
Parku Rousseau (Jardins du Ruisseau) në Paris
59
Parku piktoresk dhe jo krejt i zakonshëm Ruisseau (Jardins du Ruisseau) u krijua falë entuziazmit dhe vendosmërisë së banorëve të zonave të afërta në territor.
INFO-MANIAK